1. Chichén Itzá


Chichén Itzá je zřícenina mayského města na mexickém  poloostrově jménem Yucatá. Je velkým a velmi známým archeologickým nalezištěm. Pochází přibližně z doby mezi šestém až patnáctém století. V červenci roku 2007 byla zařazena do novodobého seznamu sedmi divů světa. O historii města se toho moc neví, ale  když v patnáctém století na  poloostrov dorazili španělští objevitelé, město Chichen Itza už byloopuštěné. Historikové přišli na  několik teorií proč by tomu tak bylo. Ale stále se neví jaká je spravná a my nevíme proč tak známé město bylo postaveno.

Chich'en Itza, což znamená V ústech studny Itza vypovída o tom, že ve městě jsou dvě takzané cenote - přírodně vytvořené studny. Itza je sljsou vlastně dvě slova - itz - magický, kouzelný a ha - voda a když tyto dvě slova spojíme v překladu znamenaji kouzelná voda.

V červenci roku 2007 byla zařazena do novodobého seznamu sedmi divů světa.


SOCHA KRISTA SPASITELE


Druhým novodobým divem světa je socha Krista Spasitele, která je ohromujcí svou velikostí. Měří 38 metrů a tyčí se na kopci jménem Corcovado ve výšce 710 m n. m. A nachází se v národním parku  Tijuca.

Socha je velikou turistickou atrakcí, už jen kvůli tomu, že funguje jako krásná vyhlídka na známé město Rio de Janeiro v Brazílii ale táké je jedním z nejznámějsím symbolů města kvůli rozpřaženým rukám doširoka a tímto gestem objímá a chrání město.

První myšlenku na postavení sochy představil  kněz Pedro Maria Boss roku  1859. Podruhé se znovu objevila se stým výročím vyhlášení nezávislosti země. 


Velká čínská zeď


Známá také jako Wan-li čchang-čcheng ccož znaamená  "Zeď dlouhá deset tisíc mil" je systém opevnění nacházející se napříč severní Čínou s účelem chránit Čínu před mongolskými nájezdy.

Dnešní podoba Čínske zdi postavena v době mezi 14.-17. stoletím. Délka zdi je cca 2004 km a celková délka se zatáčkami je 8851 km. Velká čínská začíná na východě při hranicích Číny a ruské části Mandžuskaa končí na západě v průsmyku Jiayuguan  v poušti Gobi.

Odhady počtu pracovníků kteří se na stavbě podíleli, se velmi různí - mluví se o 300 000 lidech až po 1,8 milionu lidí. Říká se, že jedním z materiálů, z kterých byla  vybudována, jsou ostatky dělníků, kteří při její stavbě zemřeli.



MACHU PICCHU


Peruánské město, které se nachází v peruánských Andách-pás velehor, Latinská Amerika a Karibik. Je postaveno ve výšce 2430 m n. m.

Nechal ho postavit princ jménem Pachacútec Yupanqu. Město poté bylo opuštěno z neznámych důvodů a americký archeolog Hiram Bingham roku 1911 město znovu našel. Proto je také jedno z  nejznámějších a zároveň nejtajemnějších míst v Jižní Americe. Jelikož se neví proč lidé toto zajímavé město opustili.


Petra


 Petra je skalní městov Jordánsku, které bylo v minulosti využívano jako pohřebiště. Je postaveno z pískovece a založilo se  pravděpodobně mezi 3. st. př.n.l. a 1. st. n.l. v tuto dobu zde žili Nabatejci a Petra se stala hlavním městem jejich království.

Je jedno z nejkrásnějších archeologických nalezišť na světě. Petru opustili poslední obyvatelé po druhém  zemětřesení v 6. století n. l. údolí upadalo postupně v zapomnění. Stala se tajemstvím místních beduínů, kteří existenci skalního města pečlivě skrývali před světem.

Koloseum


Dříve bylo Koloseum nazýváno jako Flaviovský amfiteátr. Stavba se začala stavět mezi lety 70 a 72 n. l.

Dříve bylo koloseum používano ke gladiátorským zápasům nebo zapasům  s divou zvěří, kam se chodilo dívat okolo padesáti tisíc divaků. Dnes je stavna spíše jako  symbol Říma.

Koloseum bylo postaveno z travertinu, který byl dovážen z blízko Tivoli a ke stavbě bylopoužito cca 300 tun železa. Obrovský kamenný ovál je 189 metrů dlouhý, 156 metrů široký a 48 metrů vysoký, celkem pokrývá plochu 6 akrů.

Tádž Mahal


Tádž Mahal je monumentální pomník, muslimská stavba, dokonce i hrobka. Stavba se nachází v Ágře ve státě Uttarpradéš v Indii a ročně jej navštíví až 7-8 milionů návštěvníků.

Pověst o Tádž Mahal

•příběh o vzniku je, že mughalskému panovníkovy Šáhdžahánovi, zemřela milovaná žena Mumtáz Mahal a za rok začal panovník se stavbou hrobky, která měla být hodna její krásy. 




© 2019 Tomův cestovatelský deník. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky